Viktor E. Frankl (1905 – 1997). Profesor neurologii i psychiatrii na wydziale medycznym Uniwersytetu Wiedeńskiego. Uzyskał doktorat i habilitację z medycyny. Znany dziś przede wszystkim jako twórca tzw. „trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii” – Logoterapii i analizy egzystencjalnej, powstałej obok psychoanalizy Zygmunta Freuda (1856-1939) oraz psychologii indywidualnej Alfreda Adlera (1870-1931).
Więzień 4 obozów koncentracyjnych: Theresienstadt, Auschwitz, Kaufering III i Turkhein. Człowiek Nadziei.
Najsłynniejszą z jego książek jest książka nosząca tytuł “Człowiek w poszukiwaniu sensu”. Na język polski została ona przetłumaczona z języka angielskiego. Stąd ciekawostką może być, iż Frankl napisał książkę o zupełnie innym tytule. Tytuł niemieckiej wersji tej książki brzmi: “Mimo wszystko powiedzieć życiu tak”.
W książce tej Frankl łączy osobiste wspomnienia z obozów koncentracyjnych z teoretycznymi podstawami logoterapii.
Deportowany
Rozwój logoterapii i analizy egzystencjalnej jest ściśle związany z doświadczeniem deportacji i pobytem Frankla w obozach koncentracyjnych. Czy mogło być inaczej? Tak. Bowiem Viktor Frankl, w 1940 roku otrzymał amerykańską wizę wyjazdową, która pozwoliłaby mu szukać bezpieczeństwa za granicą i umożliwiłaby ucieczkę przed reżimem nazistowskim.
Frankl postąpił jednak zgodnie ze swoim sumieniem i nie skorzystał z tej wizy. Cena pozostawienia swoich starszych rodziców na niepewny los wydawała mu się zbyt wysoka. Został razem z nimi, a aż do dnia swojej deportacji podejmował ogromne ryzyko, wystawiając fałszywe diagnozy osobom upośledzonym umysłowo i chorym na demencję, aby uchronić je przed deportacją do ośrodków zagłady i eutanazją.
W 1942 r. wraz z rodzicami został deportowany do obozu koncentracyjnego Theresienstadt, a następnie przeniesiony kolejno do obozów w Auschwitz, Dachau i Kaufering II. Do 1945 roku stracił całą rodzinę. Tylko jego siostra przeżyła Holokaust uciekając do Australii.